Megvadultak a románok, Spanyolország útját követik: sokkoló váddal támadják Magyarországot
Komoly üzletet akadályoznának meg.
Az összes román pártban akad olyan politikus, aki bármikor kapható valamilyen magyarellenes törvénytervezet megalkotására. Interjú.
„A román szenátus megszavazta a Trianon-törvényt – amely most újra a képviselőház elé kerül, majd kihirdeti az államfő. Hogyan született meg ez a szégyenletes javaslat, és várhatóan mikor lép életbe?
Az összes román pártban akad olyan politikus, aki bármikor kapható valamilyen magyarellenes törvénytervezet megalkotására. Ezt éppen Románia volt külügyminisztere, Titus Corlățean szociáldemokrata szenátor dolgozta ki még hónapokkal ezelőtt. A most megszavazott törvény a trianoni szerződés dátumát ünnepnappá nyilvánítja az országban, ami bizonyos kötelezettséget ró majd az önkormányzatokra – ezentúl ünnepnapokat kell majd szervezni június 4-én.
A dolognak túl sok gyakorlati jelentősége nincs, ugyanakkor nyilvánvalóan egy barátságtalan gesztust jelent egyrészt Magyarország mint szomszédos ország felé, másrészt a Romániában élő magyarok mint olyan román állampolgárok irányába, akik számára ez a nap a gyászról szól, nem pedig az ünneplésről. Vagyis a Trianon-törvény egy nyílt provokáció. Corlățeannak egyébként nem ez az első ilyen akciója; tudjuk róla, hogy ő egy magyarellenes retorikát bármikor bevetni képes politikus.
És ezzel sajnos nincsen egyedül a román parlamentben. Az ilyen politikusokra jellemző, hogy a magyarellenességet akármikor el tudják rejteni, és utána kiválóan képesek együttműködni a magyarokkal.
A törvény életbe lépésének időpontja attól függ, hogy mikor tűzik napirendre a román parlament alsóházában.Mi motiválhatta Corlățeant arra, hogy egy ilyen törvény létrehozását kezdeményezze?
Ezeket a lépéseket, gesztusokat sokszor olyasmi motiválja, ami valójában semmilyen kapcsolatban nincs az adott törvény tárgyával. A politikusok az ilyesmiken keresztül inkább a pártbéli pozíciójukat igyekeznek erősíteni. Nehéz tehát megmondani, hogy Corlățeant konkrétan mi motiválhatta. Ő maga mindenesetre csak annyit mondott: ez egy válaszlépés volt arra, hogy Magyarország a nemzeti összetartozás napjává nyilvánította június 4-ét.”